Mesafe çizmek için görsel üzerinde her hangi bir yere farenizin sol tuşu ile basılı tutup sürükleyin.
Yakınlaştırabilmek için görsel üzerinde fare tekerleğinizi kullanın.

Hakkımızda

Mezopotamya Herbaryumu, eğreltiler, kozalaklı ve çiçekli bitki örneklerini içeren yerel bir herbaryumdur ve büyük çoğunluğu Güneydoğu ve Doğu Anadolu bitkilerinden oluşmuş yerel bir koleksiyona sahiptir. Herbaryumda mevcut örneklerin bir kısmı dijital ortama aktarılmış, örneklere ve kayıtlara erişim için dijital katalog oluşturulmuştur. Dijital Bitki Kütüphanesine olarak da tanımlanan herbaryumumuza www.mezopotamyaherbaryumu.com adresi üzerinden dijital kataloğa erişim sağlanabilir.

UNDP GEF SGP Türkiye tarafından desteklenen, Yeni Yaşam Derneği tarafından yürütülen Mezopotamya Herbaryumu Projesinde, Mezopotamya havzasında ve Karacadağ bozkırlarındaki biyoçeşitlilik başta olmak üzere bölgemizin bitki biyoçeşitlilğine dikkat çekerek, koruma ve kollama dengesi için farkındalık oluşturmak amacıyla çalışmalar hayata geçirilmiştir. Avrupa Biyoçeşitlilik Networkü olan EUROPABON’a üye olan Yeni Yaşam Derneği, yerelde biyoçeşitliliğin korunması için ekoloji ile ilgili farkındalık çalışmalarındaki ilk proje olan Mezopotamya Herbaryumu aynı zamanda ilk yerel dijital bitki kütüphanesini kullanıcıların hizmetine sunmaktan memnuniyet duyar.

Proje kapsamında “Yerel Bitki Gastronomisi Rehberi” ile “Yerel Endemik Bitkiler Rehberi” kitapçık olarak yayınlanacaktır.

Vizyonumuz: Yerelde Biyoçeşitlilik Bilgi Merkezi olmak

Misyonumuz: Biyoçeşitliliği Korumak ve İklim Değişikliğine Karşı Mücadele Etmek